Sötét anyagok trilógia első része.
A tizekét esztendős Lyra Belacqua számára maga az ősi éden az az ódon oxfordi kollégium, ahol cseperedik a sok morc, szertartásos tudós között.Nem mintha mintakislány volna: komisz csínytevésekkel múlatja az időt, nem az elméje pallérozásával: csakhogy bűbájos vadóc ő, akinek vág az esze, mint a beretva. Nem csoda, hogy a világ közepének hiszi magát. S nem is téved! Egyszer valóban elérkezik minden világok közepébe. Van ugyanis egy csodálatos képessége: különleges műszer segítségével nyomon tudja követni, mi történik valójában a világban, akár messzi tájakon is, és főként azt, mi történik a jövőben. És amikor Anglia-szerte egyre több gyerek tűnik el nyomtalanul,Lyrát igazságkereső szenvedélye valódi csatába viszi: Lord Asriel zord kastélya a messzi Északon borzongató kalandok helyszíne. Ebben a lehetetlen-letehetetlen könyvben minden korosztály belekábulhat abba, milyen sokszínű a világ. Ajánljuk 12 évestől 102 évesig mindazoknak, akik szenvedélyesen szeretik a szépet, igazat.
Titokzatos kés
A Sötét anyagok trilógia második része
Az oxfordi Will Parry tizenkét éves fővel egyetlen támasza zavart viselkedésű édesanyjának: állapotát mindenáron titkolni akarja mások elől, mert fél, hogy őt is elveszíti, akárcsak rég eltűnt apját, a rejtelmes felfedezőt. Amikor gyanús férfiak kezdenek szaglászni a házuk táján, senkinek nem mer szólni, úgy gondolja, saját erejéből halaszthatatlanul fel kell göngyölítenie a családi titkot. Már megtanulta, hogy az élet kegyetlen, de nem sejtheti, hogy forrong körülötte ég és föld. Oxfordi kislány Aranyszájú Lyra is, Lord Asriel leánya, akit a trilógia előző kötetében már megismerhettünk. A patinás Jordan-kollégium falai közt nevelkedett, és nagy szakértelemmel kezeli a mindentudó, színarany aletiométert. De gyakorlati dolgokban már korántsem ilyen járatos, nem tudja, hogyan kell önállóan hajat mosni, egy rántottát megsütni. A fiú és a lány azonos nevű városban lakik, mégis két különböző világban, és ez szó szerint értendő. Mindketten elvetődnek ugyanis egy harmadikba, egy különös tengerpartra, ahol híre-hamva sincs felnőttnek, és fokról-fokra kiderül, találkozásuk korántsem véletlen...
Borostyán látcső
A Sötét anyagok trilógia harmadik része.
A Himalája szivárványos völgyének titokzatos asszony őrzi kislánya álmát… Milyen megható, véli a helybéli Ama, aki ennivalót hord a két jövevénynek. De az olvasó túl Philip Pullman trilógiájának előző két kötetén, már gyanakvóbb: Mrs Coulter és Lyra esetében -merthogy róluk van szó – nem egyszer már csalt a látszat. Lyra alighanem jószántából élvezi az anyai gondoskodást.
Will, a titokzatos kés hordozója is így gondolja; kivételes fegyverére tikintettel természetfölötti közvetítők terelgetnék Lord Asriel táborába, aki a mennyei köztársaság nevében tör a Fennhatóság és Régense ellen, de a fiú mereven elzárkózik, míg újdonsült barátnőjét fel nem kutatta. Ketten aztán olyan vállalkozásba fognak, amelyhez képest minden korábbi elsikkad… Maguk is visszarettennek merészségüktől, mégis a végsőkig elszántan ugranak fejest az ismeretlenbe.
Végül is nem kettesben. Kémek szegődnek a nyomukba, s kezdetben eldönthetetlen, vajon a szülői erőszak foganatosítói-e, vagy életmentők. Mert jóllehet kérlelhetetlen ellenségek készülnek megvívni nemhogy világra, de világokra szóló élethalál harcukat, nehéz eldönteni, ki hova húz, még az angyalok esetében is, a boszorkányokról nem is szólva. Ráadásul több színtéren egyszerre érlelődik a küzdelem, más- és másképpen mutatkozik ugyanaz a helyzet, mint a vándorbotra kapott fogékony tudós, Mary Malone is megtapasztalhatja. És sorra érik a meglelepetések a főhősöket és az olvasót egyaránt; fordulatra fordulat a végkifejletig.
|